Sosyal Sorumluluk Nedir ?

Ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce sosyal sorumluluk projesi hayata geçirilmektedir. Bu projelerin hayata geçirilmesinde temel neden, insanların sosyal bir varlık olması, insanlığın gerektirdiği sevgi, hoşgörü, duyarlılık, paylaşma gibi değerler yer almaktadır. Bunu Descartes’in ünlü sözüyle de yorumlayabiliriz. “Düşünüyorum, öyleyse varım.”

sosyal-sorumluluk-nedir-2

Sosyal Sorumluluk Nedir ?

Devletin ve devlete bağlı olan kurumların, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının ve özel şirketlerin gelecek nesillere daha iyi bir dünya ve gelecek sağlamak adına yürüttükleri farklı alanlardaki yatırımlara sosyal sorumluluk projeleri adı verilmektedir.  Sosyal sorumluluk projeleri ülkemizde özellikle sağlık, eğitim, çevre gibi alanlara odaklanmıştır. Bunun nedeni bu alanlarda yaşanan sorunlara dönük çözüm arayışlarıdır. Eğitim alanında yapılan sosyal sorumluluk projeleri özellikle daha iyi ve kaliteli bir eğitim almış bireylerin yetişmesi açısından çok önemlidir. Sağlık, çevre ve diğer alanlarda yapılan projelerle de toplumu oluşturan insanların yaşadıkları önemli problemlere çözümler üretilmiş olmaktadır.

Sonuç olarak sosyal sorumluluk, temelde insan olmanın getirdiği bir durumdur. Aynı zamanda vatandaş olmanın, yaşadığı ülkeyi sevmenin gereği olarak bu projelere katılım göstermek önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>